יום שבת, 30 ביולי 2011

טיול בבלגיה

בקיץ 2011 יצאנו אמא, אבא ובננו אורן לטיול בר מצווה בן שבועיים בבלגיה.

את הטיסות מצאנו בעצמנו בשיטוט באינטרנט. טסנו בחברת jetairfly הבלגית, בטיסת שכר. מחירי הטיסה היו זולים משמעותית מהטיסות של החברות האחרות, מדובר בטיסת low cost שבה לא מגישים אוכל, ניתן להזמין אוכל בתשלום. הטיסות היו מאוד נוחות, השירות במטוס היה מעולה.

מצאנו את בלגיה כארץ מקסימה, אנשים חביבים, אדיבים ונעימים. בלגיה מחולקת לשלושה מחוזות פדרלים :
 • פלנדריה – צפון בלגיה, דוברי השפה ההולנדית (מכונה בסלנג : פלמית, השפה נקראת באופן רישמי הולנדית, אך יש הבדל בינה לבין ההולנדית במבטא ובחלק מאוצר המילים).
 • ולוניה – דרום בלגיה, דוברי השפה הצרפתית, ומעט מדברים בולונית עתיקה. במחוז זה יש מיעוט גרמני.
 • בריסל – במחוז זה יש רוב מובהק צרפתי, אולם נעשה שימוש בצרפתית, בהולנדית ובגרמנית.
בבלגיה שוררת איבה בין שני העמים המרכיבים אותה : הולונים והפלמים. בטיול שלנו שמענו משני הצדדים קיטורים על העם האחר, בשל כך כבר למעלה משנה אין ממשלה בבלגיה, בשל חוסר הסכמה בין העמים. אולם למרות הכל, אין מלחמה ביניהם.


חלק לא מבוטל מהאנשים שניתקלנו בהם ושמע אותנו מדברים עברי - ניחש באיזה שפה שוחחנו, היה אדם אחד ששאל אם אנחנו משוחחים ביידיש.
רבים מאנשים איתם שוחחנו ושאלו מאיזה ארץ אנחנו- ציינו בהערכה את ישראל כארץ מפותחת ובעלת יידע עצום בתחום החקלאות.
במספר מקרים ניתקלנו (בעיקר בבריסל) בבלגים ממוצא ערבי, בעיקר מצפון אפריקה. כל אלה ששוחנו איתם וידעו על מוצאינו (במספר מקרים שוחחתי איתם בערבית) התייחסו אלינו בחום וציינו את היחס החם כלפי היהודים בארצות מוצאם וציינו את המוצא השותף שלל היהדות והאסלאם. באחד המקרים קיבלנו הנחה ניכרת מבלגי ממוצא ערבי רק משום שאנחנו יהודים.

בטיול נהגנו ברכב שכור. נחתנו בנמל התעופה בליאז' בשעה 04:30 לפנות בוקר, תוך פחות מחצי שעה היינו כבר בטרמינל – שם כבר חיכה לנו נציג החברה להשכרת רכב עם המפתחות. השתמשנו ב-GPS אותו הבאנו מהארץ (עם תוכנת igo) וכבר בארץ הכנסנו ב"נקודות הענין" את הצימרים וחלק מהאתרים שתיכננו לטייל בהם. במהלך הטיול הכנסנו כתובות ואתרים, בנינו מסלולים, לעיתים ביקשנו מ-GPS להגיע ליעד דרך מסעדה או סופרמרקט קרוב. המכשיר היה לנו לעזר רב ושינה את איכות החיים בטיול. בעבר ניווטנו בכבישים בחו"ל באמצעות מפות. אגב, במכונית היתה מערכת מולטימדיה הכוללת GPS, אבל כיוון שהבאנו את המכשיר מהארץ עם מפה של מערב אירופה העדפנו להשתמש בשלנו מאחר ואנו מכירים את התוכנה. הנהיגה קלה מאוד ביחס לארץ, הנהגים אדיבים ונעימים, למיטב זכרוני בכל הטיול לא ששמענו צפירה של רכב. יש בבלגיה מערכת של כבישים מהירים, כבישים בין עירוניים טובים, אין כבישי אגרה. בנהיגה (במיוחד בצפון) יש להיזהר מרוכבי האופניים הרבים שלהם יש בדרך כלל זכות קדימה על פני המכוניות.

בחלק מהימים (בערים : גנט, אנטוורפן, ברוז' ובריסל) החננו את הרכב במבואות העיר, בחניון חינמי או בתשלום סימלי, ונסענו למרכז העיר בתחבורה ציבורית, כיוון שמחיר החניה בערים הגדולות גבוה. בחלק מהמקומות החניה ברחוב מוגבלת לשעה וחצי או שעתיים.

השימוש בכרטיס אשראי בבלגיה נפוץ, אולם בעיקר בכרטיסי אשראי עם השבב האלקטרוני ופחות עם הפס המגנטי שבשימוש בארץ. יש מקומות שמאוד מלחיץ אותם כשמציגים כרטיס אשראי רק עם פס מגנטי ודורשים להציג תעודה מזהה (דרכון, במקרה שלנו). ניתן להשתמש בבלגיה בעיקר בכרטיסי אשראי המקומיים הבלגים, "ויזה" ו"מסטר קארד", כרטיס "אמריקאן אקספרס" נפוץ מעט ועוד פחות ממנו "דיינרס". בכספומטים כרטיסי "ויזה" פעלו תמיד. את כרטיס האשראי מעביר הלקוח, ובכרטיסים שלנו (עם הפס המגנטי) בחלק מהמקומות יש להקיש את הקוד הסודי. גם במסעדות הלקוח מעביר את הכרטיס במכונה, המלצר מגיע עם המכשיר (המקושר באינטרנט אלחוטי) והסועד מגהץ את הכרטיס.

רכשנו כרטיס sim מקומי של חברה בלגית כדי שישמש אותנו לשיחות מקומיות בבלגיה במחיר שפוי, לעיתים שימוש בכרטיס סים מקומי כדאי גם לשיחות בינלאומיות. (כרטיסי sim של 3 החברות ושל רשתות השיווק נמכרים בקיוסקים, חנויות מכולת וסופרמרקטים).

התגוררנו בשלושה צימרים אותם הזמנו מהארץ לפני הנסיעה. מצאנו את הצימרים בחיפוש באינטרנט. הבירורים וההזמנה בוצעו באמצעות הדואר האלקטרוני. המחיר נע בין € 70 ל-€ 75 (350 עד 375 ) ללילה לשלושתנו, כולל ארוחת בוקר. הארוחות הטובות ביותר היו בצימר השני בו שהינו, הפחות מוצלחות בצימר השלישי, פירוט בהמשך. בכל הצימרים החדרים היו טובים, גדולים ומרווחים, נקיים, וכללו כמובן מצעים, מגבות וארוחת בוקר ; בצימר השלישי קיבלנו דירה גדולה עם סלון גדול, חדר שינה, מטבח ומקלחת מאובזרים.

המחירים בבלגיה מעט יקרים מהארץ, למשל מחיר ליטר בנזין אוקטן 95 נע בין € 1.55 לבין € 1.68 (כ-8 ₪).

המאכלים הנפוצים ברחובות הם הוופל הבלגי, צ'יפס ושוקולדים.
לא אכלנו הרבה במסעדות, בבוקר אכלנו ארוחת בוקר בצימר. אנחנו אהבנו את הטבע ובשעות הצהרים או אחה"צ פיקנקנו בחיק הטבע , דבר שאיננו יכולים לעשות בארץ בשל הקיץ הלוהט. רכשנו מוצרים בחנויות או בסופרמרקט.

מחירי הכניסה לאתרים גבוהים יחסית לארץ בין € 8 ל-€ 15 לאדם.

בלגיה היא ארץ ירוקה מאוד, יורדים בה גשמים ברוב ימות השנה, הטמפרטורה בקיץ נעימה. אנחנו טיילנו בדרך כלל בין 14 מעלות ביום עד 24, בחלק מימים זירזף ובחלקם ירד גשם שלעיתים היה חזק. אנחנו נהננו ממזג האויר הזה כיוון שאיננו אוהבים חום.

בשל הגשמים יש צמחיה רבה במדינה, יערות – בעיקר בארדנים בדרום-מזרח המדינה. האוכלוסיה מאוד אוהבת לגדל פרחים, יש אדניות כמעט בכל בית ובכל פינה בכפר וגם בעיר.

בהמשך ניתן לראות את פירוט הטיול שלנו, השתדלתי לשים קישור של אתר האינטרנט של המקום או האתר אליו הגענו, כמו כן צרפתי תמונות אותם צילמנו בטיול, הקלקה על התמונה תגדיל אותה.

היום הראשון – 6/7/2011

יצאנו מעט אחרי חצות בטיסה מנתב"ג לנמל התעופה בליאז', נחתנו בשעה 04:30 בבוקר, לאחר שסיימנו את ביקורת הדרכונים ואספנו את המזוודות שלנו חיכה לנו נציג חברת ההשכרה ומסר לנו את הרכב.
הפעלנו את מכשיר ה-GPS שלנו אותו הבאנו מהארץ ויצאנו מנמל התעופה לעיר ליאז' (Liège) הנמצאת במרחק 10 ק"מ מנמל התעופה. טיילנו בכיכרות המרכזיות בעיר : כיכר לאמבר (Place St. Lambert) וכיכר השוק (Place du Marché). טיילנו ברחובות העיר המתעוררת בבוקר.

center of Liege     Liege


אחר כך הסתובבנו להציץ בחלונות הראווה בעיר, רכשנו בקיוסק בעיר כרטיס sim מקומי לטלפון הסלולרי, נכנסנו לבית קפה לקפה של בוקר ושוקו לאורן.

Liege

בשעה 08:30 יצאנו מליאז' למכרות הפחם בבְּלֵגְנִי (Blegny) שמזה 30 שנה כבר לא מפיקים פחם. בתחילה ראינו סרט על הפחם בעולם, ההסטוריה של הפקת הפחם, ההסטוריה של הפקת הפחם בבלגיה ושל המכרה בבלגני. אחר כך לבשנו מדים של כורים, חבשנו קסדה לראשנו ויצאנו לסיור מאורגן בן שעתיים במכרה. ראינו את התנאים בהם עבדו הכורים ודרכי ההתמודדות עם עבודת הכריה, ציוד הכריה, הפקת הפחם, שינועו, בעיות הנדסיות בכריה. ברוב הסיור אסור לצלם.

Blegny mine   Blegny mine


אחר כך יצאנו בסיור ברכבת בבלגני ובכפרים הסמוכים, רק אנחנו היינו בסיור. היתה הדרכה קולית בפלמית או בצרפתית, לא היתה באנגלית. נשאלנו איזה שפה אנו מעדיפים לשמוע… שמענו בצרפתית מבלי להבין מילה …

Blegny        Blegny


אחר הצהרים יצאנו לצימר שלנו ב-Furfooz. לצימר הגענו בעקבות כתבה בעיתון "מעריב" מלפני 5 שנים. התמקמנו בצימר, הלכנו לארוחת ערב במסעדה הצמודה לצימר, ארוחת ערב טובה, אך יקרה.

עם ערב יצאנו לעיר הגדולה הסמוכה דִינָאן (Dinant). העיר בת 13,000 תושבים. בעיר זו נולד בשנת 1841 אלפרד סָקְס – ממציא הסקסופון. סיירנו ברחובות העיר, יש שם פסלים רבים של סקסופון, תאורה בצורת סקספון ברחוב סקס, וליד ביתו של סקס מוצב פסל שלו. ביתו של סקס נמצא ברחוב סקס 37 בדינאן (Rue Sax, 37). ניתן לסייר בביתו מידי יום בין השעות 09:00 – 18:00 ללא תשלום.

Saxophone lights in Dinant        Saxophone Statue in Dinantהיום השני – 7/7/2011

יצאנו לכפר Han Sur Lesse. הגענו למתחם Han, התחלנו בסיור במערת נטיפים La Grotte de Han. נסענו ברכבת למערה, פגשנו קבוצה ישאלית שהגיעה לטיול בר מצווה מטעם חברת "מגה", שוחחנו עם המדריך מאיר שהציע לנו להצטרף לקבוצה ולקבל הדרכה בעברית. המערה היתה מענינת, בערך 2.5 ק"מ, היתה הדרכה טובה, ובנוסף היתה שם הדרכה קולית בעברית.

La Grotte de Han      La Grotte de Han


אחר כך יצאנו לטיול בן שעתיים לספארי באמצעות רכב ספארי ב-Han Sur Lesse. ראינו חיות בר רבות המושבות אל הטבע. מידי פעם ירדנו מהרכב. בין החיות שראינו : חזירים, דובים, זאבים, איילים, במבי, סוסים, חמורים שונים, מספר סוגים של חתולי בר. ההדרכה היתה בצרפתית ובפלמית, אנחנו קבלנו דף באנגלית עם הסבר על החיות שבסיור.

La Réserve d'Animaux Sauvages     La Réserve d'Animaux Sauvages


מ-Han נסענו למערת נטיפים נוספת, הרבה יותר גדולה, הנמצאת בעירה Rochefort. המערה נקראת Grotte de Lorette. הסיור נמשך שעתיים. במערה יש חללים מאוד גדולים, בחלל שגובהו 75 מטר היו פעלולים. היה מדריך חביב שהדריך בפלמית. כיוון שהיתה גם משפחה דוברת צרפתית ואנחנו – הוא הדריך גם בצרפתית ובאנגלית. המדריך הסביר לנו כיצד מדדו בעבר את גובה המערות - המדריך הפריח כדור פורח, לאחר הבערת אש בטקסיות הכדור שהיה מחובר אליו חבל עלה למעלה, המדריך שיחרר חוט, כאשר הוריד אותו מדד את אורך החוט שהיה : 75 מטר.

La Grotte de Lorette, Rochefort     Baloon in La Grotte de Lorette, Rochefort


לאחר שרכשנו מוצרים בסופרמרקט עצרנו ביער, הכנו ארוחת ערב. נסענו לצימר להפסקה קצרה.
התארגנו ויצאנו בערב שוב לדינאן, הגענו לבית בו גר אלברט סקס – ממציא הסקסופון. ראינו את הנוף המקסים של העיר בלילה, ראינו את פסלי הסקסופון ותאורה בצורת סקסופון בשעות הלילה.

La Maison de Monsieur Sax              La Maison de Monsieur Saxהיום השלישי– 8/7/2011

בבוקר יצאנו רגלית מהצימר לשמורת הטבע פארק פוּרפוּ (Le Parc de Furfooz). הלכנו ביער כאשר מידי פעם זירזף גשם. יש במקום מספר מסלולי הליכה. בסיס הפארק הוא אבן גיר, יש במקום בולענים, מערות שעוצבו על ידי המים. הטיול הוא ביער עם הרבה פרחים, פירות יער, נוף מקסים לעבר נהר לס (Lesse).

Le Parc de Furfooz      Le Parc de Furfooz


מהשמורה נסענו לדינאן, טיילנו במצודה. הצטרפנו לסיור מאורגן (בצרפתית), קיבלנו דף הסבר באנגלית וטיילנו עם הקבוצה הצרפתית במבצר, הלכנו במקלט מתקופת מלחמת העולם הראשונה שנטוי על צידו. לאחר הסיור ירדנו באמצעות הרכבל לקתדרלה, ועלינו חזרה למצודה.

Dinant Castle         view from Dinant Castle

נסענו לעיר אנווי (annevoie) לגני אנווי (Les Jardins d'Annevoie). באתר יש גנים יפים ומרשימים שנבנו בשנת 1627, הורחבו ב-1755, בדומה לגני ורסאי בצרפת. בגנים יש אגמים ומזרקות רבות. המים מגיעים ממעיין סמוך שהינו גבוה מהגנים. המים זורמים לגנים ומפעילים מזרקות בכח הגרויטציה, מגיעים ממקום גבוה ויוצרים לחץ. יש פרחים מעניינים, ברווזים וברבורים.

Les Jardins d'Anneevoie   Les Jardins d'Anneevoieהיום הרביעי– 9/7/2011

בבוקר יצאנו למבוך של צמחי תירס הנקרא Le Labyrinth בעיירה  Barvaux sur Ourthe. השטח חולק למספר מבוכים. בכל מבוך היתה הצגה על דמויות של רובין הוד. המציגים פנו גם לילדים. היו מספר תחנות, בתום הצגה בכל תחנה מקבלים מדליה, יש לאסוף מדליה מכל תחנה.

Le Labyrinthe in Barvaux sur Ourthe          mavoch2


אחר כך נסענו למקום בו מייצרים שוקלד הנקרא Defroidmont Artisian chocloatier בעיר Erezee. ראינו הליך ייצור ידני של שוקולדים ופרלינים. אחר כך נכנסנו למוזיאון, היתה תצוגה אור קולית על תולדות המקום והקמתו על ידי המשפחה, בחדר אחר קבלנו הסבר על עצי הקקאו, כיצד מכינים קקאו עד לתהליך ייצור השוקולד, קבלנו הסבר איך מכינים ביצי שוקולד וחיות.

               Defroidmont Artisian chocloatier in Erezee               Defroidmont Artisian chocloatier in Erezee


אחר כך נסענו לעיר Durbuy לגן הנקרא Fare de Topiaires. זהו גן צמחים מפוסלים בצורות שונות של חיות, בני אדם, כלים וכו'. בחנות ראינו את אחת השיטות לפיסול: מגדלים את הצמח בתוך רשת בצורה מסוימת, הרשת משמשת כתבנית.


 Parc des Topiaires in Durbuy
Parc des Topiaires in Durbuy           Parc des Topiaires in Durbuy            Parc des Topiaires in Durbuy


לאחר הסיור בגן יצאנו לסיור ברכבת על גלגלים לסיור בעיר למשך חצי שעה במהלך הסיור היינו במגדל תצפית במקום הגבוה בעיר.  Durbuy                Durbuyהיום החמישי – 10/7/2011

בבוקר יצאנו לעיר בויון (Bouillon), התחלנו את הטיול בעיר במבצר בויון. ערכנו סיור במצודה, ראינו את הנוף מהמצודה. למצודה יש איזכור ראשון מהמאה ה-10. המצודה ממוקמת ליד נהר סימוס (Semois). בשנת 1082 מכר גוטפריד מלך בויון (שהוכתר ל"מלך ירושלים") את המצודה לבישוף מליאז', המכירה נועדה לממן את מסע הצלב הראשון לארץ ישראל. הוא הגיע בשנת 1096 לירושלים, נקבר בכנסית הקבר בירושלים.

Casle of Bouillon          Casle of Bouillon
ראינו מופע עם עופות דורסים גדולים מאולפים, שהתעופפו עד סמוך לקהל.

Vulture in Casle of Bouillon          Vulture in Casle of Bouillon


אחר כך ירדנו מהמבצר לעיר, הלכנו בסמוך לנהר, בעיר היה שוק של סוף השבוע בסגנון שוק רמלה – לוד, הסתובבנו בין הדוכנים ורכשנו פירות יער.


אחר כך יצאנו לסיור ברכבת על גלגלים שיצא בסמוך ללשכת התיירות וטיילנו רגלית בעיר לאורך הנהר.

Bouillon         Bouillon


לאחר סיור הרכבת הלכנו למופע הנקרא : ארכיאוסקופ (Archéoscope) בצמוד ללשכת התיירות. במופע יש שחזור אורקולי על מסע הצלב הראשון לארץ של הדוכס גוטפריד מבויון. במופע היו אפקטים מיוחדים. בסיום המופע, כחלק ממנו נתבקש הקהל לעמוד דום לזכרו, אנחנו- בניגוד לשאר הקהל - לא עמדנו דום.
מבויון (Bouillon) נסענו לדינאן (Dinant), יצאנו לשיט מדינאן לאנסרם (anAeremme) ובחזרה.

Dinant         boat from Dinant

היום השישי – 11/7/2011

בבוקר עזבנו את הצימר הראשון שלנו בפוּרפוּ (Furfooz) ונפרדנו מוָלֵרִי – בעלת הצימר.
נסענו למרימבורג (Mariembourg) - זוהי עיירה קטנה. מתחנת הרכבת שלה ניתן לנסוע למוזיאון הרכבת בטריין (Treigne). במרימבורג התחברנו עם אחד מאנשי הצוות של הרכבת ששמח לראות בפעם הראשונה מבקרים מישראל. קבלנו הסבר אישי על תולדות הרכבות בבלגיה, הסברים על סוגי הקטרים בעולם. בתחנה נכנסנו למוסך הרכבת, הסתובבנו בין הרכבות. אחר כך יצאנו ברכבת ישנה בת קרון אחד שנבנה ב-1952. לפי ההסבר של איש הצוות המנוע של הרכבת הוא של טנק שרמן מתקופת מלחמת העולם השניה, הקרון משנת 1952.

כיוון שהתחברנו עם צוות הרכבת – בננו ישב בתא הנהג ויכל ללמוד את רזי הנהיגה. במהלך מסלול הרכבת יש מפגשים עם כביש כפרי. ברוב המפגשים אין מחסום, לכן לפני הכביש עוצרת הרכבת, איש צוות יורד עם תמרור וחוסם את תנועת המכוניות, הרכבת עוברת את הכביש ואיש הצוות שב לרכבת.

A train from Mariembourg to Treigne           A train from Mariembourg to Treigne


במוזיאון הרכבת ראינו רכבות, קטרים, מנועים ותצוגות רבות. טיפסנו על קטרים. ראינו כיצד פעלה רכבת פחם.

Musée Ferroviaire          Musée Ferroviaire


מהמוזיאון נסענו לטורנאי (Tournai). מזג האויר באותו יום היה חם. נכנסנו לקתדרלה בטורנאי שהיתה בשיפוצים. טיילנו רגלית בעיר, לאורך הנהר – ראינו גשרים מעל הנהר שנפתחים כאשר אוניה גדולה עוברת.

Tournai       Tournai


מטורנאי נסענו לצימר השני שלנו הנקרא Het Kaarsenhof הממוקם בוויניג'ין (Wingene). הגענו למקום בסיועו האדיב של ה-GPS. הצימר ממוקם בכפר קטן. סיגריד – בעלת הצימר, קיבלה אותנו במסעדה שלה בחצר עם כוס קפה. סיגריד סייעה לנו רבות בעיצות ובטיפים מועילים בכל שהותנו אצלה. ארוחת הבוקר אצלה מאוד גדולה, מגוונת וטעימה.

לאחר שהנחנו את חפצינו בצימר יצאנו לעיר הגדולה הסמוכה טִילְט (tielt), בעיר נערך פסטיבל שנתי, היו הרבה במות עם מופעים. המוני אנשים הסתובבו במרכז העיר, המסעדות היו מלאות עד אפס מקום. בשעת ערב מאוחרת שבנו לצימר.


היום השביעי – 12/7/2011

נסענו לעיר ברוז' (Brugge). חנינו בחניון שליד תחנת הרכבת במחיר 2.50€, המחיר כולל חניה + נסיעה הלוך ושוב בתחבורה ציבורית לכל הנוכחים ברכב (טיפ של סיגריד, מחירי החניה בעיר גבוהים). העיר עתיקה מאוד, מתקופת ימי הביניים, עיר יפהפיה, ציורית ומקסימה.

בעיר יש תיירים רבים. תושבי העיר דוברים אנגלית רהוטה, זאת בניגוד לאיזורים הצרפתיים שטיילנו בהם עד עתה. בעיר יש חנויות שוקולד רבות וכן חנויות המתמחות בתחרה – מדובר בתעשיה מאוד עתיקה בעיר זו.
כדי להכיר את העיר יצאנו לשיט בתעלות. בספינה היתה הדרכה גם בשפה האנגלית. טיילנו גם רגלית באתרים היפים בעיר, היינו בכיכר השוק, כיכר בורג, בית העיריה היפה, בטיילת היפה.

Brugge     sweets of Brugge


מברוז' נסענו לעיר דאם (Damme). התחיל לרדת גשם חזק. עלינו על הפלגה בספינה, בשיט תעלות עד לברוג' ובחזרה. בשיט ראינו תחנות רוח, טורבינות חשמל, טבע ועוד.

Damme      Damme

היום השמיני – 13/7/2011

יצאנו בבוקר לעיר Oostende – עיר על חוף הים הצפוני (האוקינוס האטלנטי), הגענו לנמל הגדול ולמזח הסירות, נשבו רוחות עזות במהירות חזקה, עד כדי כך שהשחפים נאחזו בקרקע החולית בזמן הרוחות, ורק מידי פעם כששככו הרוחות עפו השחפים בשמים והשמיעו את קולם.

Seagull in Oostende     Seagull in Oostende


מהאוקינוס נסענו לבלקנברג (Blankenberge), התכוונו להיכנס לאקווריום הגדול שלידו יש מתקן פיראטים לילדים, השתרך תור ארוך ומאוד מסודר של למעלה משעה לקופות, ראינו את המחירים הגבוהים של דמי הכניסה, ויתרנו על הכניסה למקום.

הלכנו ברגל לצד השני של הכביש, שם היתה אטקרקציה שקסמה לנו יותר : פיסול בחול ים, מחיר הכניסה זול יותר (11€ למבוגר ו-9€ לילד). במקום יש על שטח גדול, חלקו בחוץ וחלקו במבנים ובאוהלים, פסלים מחול ים. בכל שנה יש נושא אחר, השנה הנושא היה פיסול מסרטי וולט דיסני. מדובר בפסלים שחלקם בגובה 3 מטר עם קטעים מתוך הסרטים. לכל סרט יש מספר פסלים שנעשו בעבודה עדינה. זוהי אחת האטרקציות המוצלחות בטיול.

sand sculptures in Blankenberge
sand sculptures in Blankenberge          sand sculptures in Blankenberge


מהפיסול בחול נסענו לכפר קנוקה היסט (Knokke Heist) לפארק הציפורים והעופות. שוטטנו במקום, ראינו עופות רבים המסתובבות חופשי ועופות בכלובים, שטח הפארק גדול וכולל חורש טבעי. כבר במגרש החניה קבלה את פנינו חסידה שהילכה באופן חופשי בין הקהל שהגיע לפארק.


zwin            zwin

היום התשיעי – 14/7/2011

יצאנו לעיר גֵנְט (Gent). החננו את הרכב בחניון ללא תשלום, ומשם נסענו ברכבת קלה (tram) למרכז העיר. באותו יום ירד גשם חזק במשך כל היום.

שטנו בתעלות עם הדרכה באנגלית. אנחנו היינו תחת שימשיות, הן הורדו למטה עד לראשנו בכל פעם שעברנו בתעלה מתחת לגשר נמוך. בשייט ראינו בתים עתיקים מהמאה ה-15, בתים עם מרפסת לתעלה,  ראינו את הבנינים של הַגִלְדוֹת השונות.

טיילנו רגלית בין הבתים היפים, הגשרים המקסימים, הקתדרלה ומגדל הפעמונים. סיירנו גם ליד הנמל.

Gent, Belgium            Gent, Belgium

היום העשירי – 15/7/2011

לאחר ארוחת הבוקר וצרור העיצות מבעלת הצימר, עזבנו את הצימר בדרכנו לבירה בריסל.

נסענו לאנטוורפן (Antwerpen), סיירנו בנמל שהוא השני בגודלו באירופה. ביקרנו במבצר ליד הנמל, המבצר נבנה ב-843, הוא המבנה העתיק ביותר בעיר. המבנה הורחב ב-1200, מ-1300 שימש כבית כלא, היו בו נידונים למוות. הבנין הורחב וחוזק ב-1520.

אחר כך יצאנו להפלגה בת 50 דקות באוניה גדולה, הסיור היה מאכזב. הוא היה על הנמל, הסחר והבנינים שבנמל. למי שמתעניין – יש סיור בן שעה וחצי עם הסבר יסודי על הנמל. הנמל נמצא נמצא בנהר סְכֶלְדֶה (Schelde). רוחבו של הנהר 500 מטר, גובה המים משתנה בהתאם לגיאות והשפל. בלילה עולה המפלס ב-5 מטר.

אחר כך סיירנו בעיר, ביקרנו בכיכר המרכזית בעיר, בקתדרלה, ליד בנין העיריה שבו מונפים דגלי המדינות שלהן יש נציגות דיפלומטית בעיר, ובהם דגל ישראל.

Antwerpen city hall        Antwerpen port


אכלנו ועשינו את דרכנו לצימר הבא – בבריסל. הפעם ה-GPS, ששירת אותנו נאמנה עד כה, החליט להתל בנו. מיד עם כניסתנו לעיר בריסל – החליט ה-GPSלשנות בכל מספר שניות את כיוון הנסיעה. אחרי מאמצים וניסיון להבין את ראשו של-GPS הגענו לצימר בסך הכל באיחור של רבע שעה מהמתוכנן.

נכנסנו לצימר של משפחת דו בויס בהנהלת האישה – דניאל. למשפחה יש בנין מגורים משלה בן מספר קומות, בלובי הכניסה ניצב פסנתר גדול, פסלים ותמונות. בחדר דירה שקבלנו היה בסלון פסנתר וכינור, כמו כן היו בחדר פסלים ותמונות. הדירה היתה מאובזרת החל מהמקרר, כיריים, מיקרוגל, קומקום, כלים, תה, קפה ועוד במטבח, מפות על השולחנות, ספריות ועוד. אנחנו קיבלנו את מה שמופיע באתר כחדר מספר 1.

B&B Du Bois, Brussels                         B&B Du Bois, Brussle


ברחוב הסמוך לצימר יש שכנים שאינם יוצאים… נמצא כלא גדול בשם Prison de Saint-Gilles, המבנה נראה מאוד יפה מבחוץ, הכלא נבנה בסוף המאה ה-19 בצורת טירה מימי הביניים.

Prison de Saint Gilles, Brussle
Prison de Saint Gilles, Brussels


לאחר התארגנות בחדר, ובהדרכת דניאל ובעלה (נתנו לנו מפה, הסבירו על האתרים)  יצאנו לטיול הכרות ראשון עם הבירה בריסל. טיילנו בכיכר הגדולה (Grand Place), ראינו את בית העיריה, בנינים מקושטים, פסלים מוזהבים, בתי גילדות והרבה בתי קפה.

Grand Place, Brussels     Grand Place, Brussels

בריסל היא עיר גדולה והומה, יש בה הרבה תושבים, בעיקר צרפתים, מעט פלמים והרבה הרבה זרים מכל קצוות תבל, מבחינה זו מזכירה לי את אמסטרדם. העיר פחות נקיה מהערים האחרות בבלגיה ורועשת.
 
היום האחד עשר – 16/7/2011

בבוקר יצאנו ברכבת התחתית למבנה האטומיום, מדובר במבנה גבוה המורכב ממספר כדורים. המבנה הוקם ב-1958 ליריד אקספו שנערך בעיר. מדובר במבנה מגלומני. עלינו במעלית לכדור העליון, שם ראינו תצפית לעיר בריסל מכל עבריה, ואף מעבר לבריסל. אחר כך עברנו ברגל מכדור לכדור, שם היו תערוכות על הוגי רעיון המבנה ועל תערוכת אקספו בשנת 1958.

The Atomium in Brussels           A view from the Atomium in Brussels


מהאטומים הלכנו למיני אירופה (במרחק הליכה קצר מהאטומיום) . באתר יש דגמי בנינים מוקטנים של כל ארצות האיחוד האירופאי. החלוקה היתה לפי מדינות, בכל מדינה הוצג האתר/ים או המבנה המעניין/ים ביותר, ניתן היה להאזין להמנון של כל מדינה. בחלק ממבנים היה פעלול כלשהו, כמו למשל באתר ההולנדי ניתן היה לסובב הגה ובאמצעותו להפעיל תחנות רוח המנקזות את המים. באמצע הסיור החל לרדת גשם, שגם הפעם לא פגע בטיול.

Mini Europe in Brussels     Mini Europe in Brussels


אחר כך נסענו ברכבת התחתית לקניון בשם city 2, ומשם הלכנו לחנות כל בו סמוכה ענקית בת 6 קומות, בארץ אין מרכז קניות בשטח גדול שכזה. הכל מצוחצח ומבריק עם שירות טוב.היום השנים עשר – 17/7/2011

בבוקר יצאנו לכיכר סבלון הגדולה (Place du Grand Sablon), טיילנו באתרים השונים באיזור, ראינו את המבנים עם הפסלים מזהב. בכיכר נערכו תחרויות ספורט, השופטים בתחרויות היו בלבוש מסורתי.

Place du Grand Sablon in Brussels     Place du Grand Sablon in Brussels


מהכיכר  הלכנו לראות את הפסל Manneken Pis (הילד המשתין),  פסל זה נחשב לאחת האטרקציות המרכזיות בעיר, נחשב לאחד מסמלי העיר בריסל. אני התאכזבתי מהפסל, לא רואה בה יצירה גדולה, ובמיוחד שהפסל קטן מאוד, יחד עם זאת – הפסל הוא אחד מסמלי העיר, ומומלץ לראותו. ליד פסל הילד יש חנות לוופל בלגי, יש מי שטוען שזה הוופל הבלגי הטוב ביותר, איש איש וטעמו…

 Manneken Pis in Brussels      Manneken Pis in Brussels    waffels near Manneken Pis in Brussels


מהפסל של הילד הלכנו למוזיאון שוקולד, בקומות העליונות יש הסברים על גידול הקקאו, הפקת הקקאו, עיבוד לשוקולד. בקומה התחתונה ראינו הדגמה של ייצור פרלינים, יצירת מסיכות משוקולד; היה קצת צפוף בהסבר ורמת האנגלית של המדגים היתה נמוכה, טעמנו ממה שהכין וטעמנו שוקולדים.

Museum of cocoa & chocolate, Brussels        Masks in Museum of cocoa & chocolate, Brussels


אחר כך הלכנו לכיכר סבלון הקטנה (Place du Petit Sablon), הכיכר הקטנה מרשימה מאוד, יש בה גנים יפים. במרכז הכיכר יש גן יפה, במרכזו שני פסלים משנת 1568 של עולי הגרדום שהתנגדו לשלטון הספרדי. הגן מוקף ב-48 פסלים המייצגים את בעלי המקצוע של הגילדות השונות.

Petit Sablon , Brussels               Petit Sablon , Brussels


במהלך הטיול באיזור הלכנו ליד בית הכנסת הגדול של בריסל הנמצא בכתובת 32 Rue de la Regence, בית הכנסת היה סגור. בית הכנסת תוכנן ב-1875 ונחנך 3 שנים אחר כך. בית הכנסת שרד למרבה הפלא  את מלחמת העולם השניה, בשואה ניספו 25,000 מיהודי בריסל.

Brussels synagogue       Brussels synagogue


מהגן הלכנו למוזיאון של האומן הבלגי רנה מגריט (René François Ghislain Magritte), התצוגה במספר קומות במוזיאון, החלוקה לפי תקופות.

אחר כך עלינו לסיור בעיר באוטובוס קומותיים . יש 13 תחנות במקומות המרכזיים בעיר, ניתן לרדת בכל תחנה ובאותו כרטיס לעלות שוב, המחיר : 18€ לאדם בהזמנה באינטרנט ו-20€ לרכישה באוטובוס, מחיר יקר, אולם ניתן להתמקח על המחיר. עם רכישת הכרטיס מקבלים אוזניה שאמצעותה ניתן להקשיב להסבר על האתרים, ההסבר ניתן במספר שפות, ביניהן אנגלית. יש גם חברות אחרות שמבצעות סיורי אוטובוס בעיר.
היום השלושה עשר – 18/7/2011

בבוקר נסענו ל-Mons שליד La Louvier, הנמצאת במחוז Hainaut,  כדי לראות את המעליות ההידראוליות שבאמצעותן ניתן לשייט בתעלות למרות הפרשי הגבהים. הפרשי המפלסים מגיעים לגובה של 17 מטר.

הסיורים נערכים מידי יום בשעות 10:00 ו-14:00. נסענו באמצעות רכבת טיולים לאורך התעלה עד חדר המכונות, שם נמצאים המנועים של המעליות.

אחר כך עלינו עלינו על סירה ושטנו בתעלה. הסירה היתה אמורה להגיע למפלס הגבוה ב-17 מטר. היא נכנסה לתיבה השמאלית שהיתה למטה, ואילו התיבה השניה (הימנית) היתה גבוהה ב-9 מטר. הצוות מילא מים בלחץ בתיבה הימנית, ואז התיבה שלנו החלה לעלות. כאשר טיפסנו 17 מטר והגענו לגובה המפלס העליון פתחו את הסכר.

אחר כך עלינו בעוד מעליות הידראוליות. במהלך השיט עברנו מתחת לגשרים, היו גשרים שנפחו עבורנו (הכביש נסגר) כיוון שהספינה היתה גבוהה מגובה הגשר.

Canal du Centre, Mons, Belgium          Canal du Centre, Mons, Belgium


זוהי אחת האטרקציות המלהיבות ביותר שהיו בטיול, מאוד ממליץ להגיע לסיור. יש במקום באיזור פעילויות נוספות לילדים בנושא, אנחנו לא הצטרפו אליהן.

בתום הסיור טיילנו לאורך התעלה, הסתובבנו בכפרים הסמוכים, עשינו קניות של ופלים ושוקולדים לארץ.
חזרנו לחדר כדי לאכול ארוחת ערב שהכנו. בתום הארוחה התארגנו כדי לצאת לטיול פרידה מבריסל. עלינו על ה-tram, נסענו לשדרות לואיס, טיילנו שם ושתינו קפה בבית קפה בבעלות מהגרים מתוניס. שוחחתי איתם בערבית, הדגשתי שאני יהודי מישראל. היתה שיחה לבבית, סיפרו על שכניהם היהודים בתוניס.

Brussels at night    Brussels at night
היום הארבעה עשר – 19/7/2011

בבוקר נפרדנו מבעלי הצימר בבריסל. נסענו למוזיאון לכלי נגינה בבריסל, דמי הכנסיה למוזיאון הם € 1 לאדם, משום מה באותו היום לא גבו דמי כניסה.

במוזיאון יש אוסף כלי נגינה, בחלקם עתיקים מאוד. ניתן לשמוע באמצעות אוזניות שמקבלים קטעי מוסיקה של הכלים הללו במספר נקודות במוזיאון.

Musical Instruments Museum in Brussels   Musical Instruments Museum in Brussels


אחרי המוזיאון נסענו לראות את בנין בית העיריה בלובן הממוקם בכיכר השוק. בנין העיריה נבנה בסגנון גותי במאה ה-15, מקושט בפסלים מגולפים.

Stadhuis in Leuven   Stadhuis in Leuven    Stadhuis in Leuven
Saint Peter Church in Leuven


ליד העיריה ממקומת כנסית פטרוס הקדוש שנוסדה לראשונה בשנת 986, ככל הנראה היתה עשויה מעץ, נשרפה בשנת 1176 ונבנתה מחדש והפעם מאבן משנת 1425 עד 1497. בשתי מלחמות העולם הכנסיה ניזוקה, ב-1914 כתוצאה משריפה קרס גג הכנסיה, וב-1944 נהרס החלק הצפוני כתוצאה מהפצצה.


מלובן יצאנו לעבר נמל התעופה של ליאז', לקראת הטיסה ארצה, בדרך עצרנו בחניון לתדלוק המכונית השכורה טרם החזרתה וגם ערכנו פיקניק קצר.

כאשר היינו בנמל התעופה ובדרכנו רגלית מבית הנתיבות למטוס ספגנו את הגשם האחרון והקור, נחתנו בלילה לגל חום גדול בארץ…

14 תגובות:

 1. ממש עושה חשק לטייל בבלגיה

  השבמחק
  תשובות
  1. בצעירותי הייתה לי בת מצווה, אמי החליטה לשכור את שירותיהם של מועדונים לבת מצווה, אני חושבת שבדיעבד שכיום אני בת 22 אין ספק כי היה עדיף טיול בת מצווה לבלגיה במקום, ארץ השוקולד כפי שנהוג לכנותם בקרב העמים הקרובים אליהם.
   אני חושבת שהמסע הבא שלי יהיה לצפון מערב אירופה, בוודאות.

   מחק
  2. כשמתכננים טיול צריך לדאוג שהיעד מתאים למטיילים, וכדאי לתכנן את הטיול היטב, לחפש ולהכין רשימת אתרים, לבדוק ימי ושעות פתיחה.
   כן, אכן מתאים לבלגיה הכינוי : ארץ השוקולד, וכמובן גם : ארץ הוופל הבלגי ...
   משוכנע שתהני בבלגיה, זוהי ארץ נפלאה מבחינות רבות.

   כיוון שהיא קטנה - ניתן לערוך גיחות או לשלב מדינות שכנות : הולנד, גרמניה, לוקסמבורג וצרפת.
   אנחנו לא יצאנו מגבולות בלגיה כיוון שמדובר בטיול בר מצווה של בננו - והוא החליט שנטייל רק בבלגיה.

   מחק
 2. הכתבה מאד עזרה, נתנה לנו הרבה טיפים לנסיעה.(אגב, איך חיכה לכם הרכב בשעה כזו מוקדמת, הסבירו לי שהחברות סגורות בשעות הללו..)

  השבמחק
  תשובות
  1. שמח שעזרנו לכם.
   הזמנו את הרכב מהארץ באמצעות "אלמו" בארץ, נאמר לנו בארץ שבנמל התעופה בליאז' יש נציגות של "אלמו", הנציגות מתחילה לעבוד בשעה 06:00. התכוננו לנמנם בשדה. לאחר שעברנו את ביקורת הדרכונים בליאז' ראינו נציג של "יורופקאר", הבחנתי בניירות שלו את שמי.
   התברר שהמידע שקבלתי בארץ מוטעה, אין בשדה נציגות של "אלמו", וחברת "יורופקאר" נותנת את השירות ל"אלמו", הנציג מגיע כאשר נוחת בשדה טיסה עם נוסע שהזמין רכב בכל שעה משעות היממה.
   כאשר החזרנו את הרכב לפני הטיסה לארץ לא היה נציג, שילשלנו את המפתח בתיבה של "יורופקאר" בשדה, לאחר שבועיים קבלנו בדואר מכתב המאשר את החזרת הרכב.
   מלבד זאת באתר של חברת התעופה JetAirfly ראיתי שניתן לשכור רכב באמצעותם.

   מחק
  2. תודה, כי אנחנו נוחתים בליאז' והסבירו לי שהכל סגור. מאד עזרת לי. חג שמח

   מחק
 3. כל הכבוד לך שאתה מצליח לעשות חיים!
  אני מעריץ אנשים כמוך שנהנים!
  חזק ואמץ.

  השבמחק
 4. תשמע המקום זה פשוט חלום, איזה יופי.
  מדהים העיצובים מדשא של פיל ובן אדם שיושב.

  השבמחק
 5. תודה רבה על המידע, טוב שיש אנשים כמוך שדואגים להעביר את החוויות לאנשים אחרים ובכך אתה עוזר לנו בתכנון הטיול המשפחתי

  השבמחק
 6. שלום רב,

  אנחנו מתכננים טיול לבלגיה.
  שאלה לגבי יום בבריסל : האם להחנות את הרכב במרכז ולאחר הטיול המתוכנן במרכז(שוקולד, מוזיאון הקומיקס...) לקחת תחבורה ציבורית למיני אירופה או להזיז את הרכב ?

  תודה
  hocmaa@gmail.com

  השבמחק
 7. כתבה מקסימה, תודה ! טומי לפיד ז"ל אמר פעם שלנופש עם ילדים צריך לקחת חצי מכמות הבגדים המתוכננת ופי שניים מהסכום הכסף המתוכנ...

  השבמחק
 8. תודה רבה.
  מתכנניםן טיול עם הילדודס בארדנים והולד. אשמח לפרטי הצימר בו לנתם. תודה

  השבמחק
 9. כשאני מטיילת אני תמיד מחפשת חומרי גלם לאפייה בכל מני מקומות בעולם... כמובן שבארץ אני מוצאת את מה שאני מחפשת תמיד. תודה רבה על הכתבה!

  השבמחק

אשמח לקבל תגובות, הערות, הערות, הצעות ושאלות.

התחברו אלי ב"פייסבוק"